[FC] AliceSoft -New Game (2020)

Ciela

Staff member
Administrator
Super Moderator
Reaction score
1,029
Credits
462
@Vô Lệ Đọc đoạn đầu thấy serious lắm mà =))

Soon after getting married, Wakura Mayuko's husband was murdered by the hand of a sword killer.
Losing the will to live, Mayuko had fallen into despair and tried to kill herself, but there was a young boy who pulled her heart away from the despair. His name is Kaga Isamu. Like Mayuko, his parents also lost their life to a sword killer.
Mayuko felt a connection between them, decided to adopt Isamu from orphanage and started living together.

Ten years have passed since then, Isamu have grown into a young man. While Mayuko somehow managed to regain herself
with the help from her husband's little brother Wakura Takafumi, a psychiatrist. However, the recovery also make memories with her late husband fade away slowly, and that, bring the pain to her heart.

One day, Isamu met a beautiful girl at a shrine.
Isamu is shocked by the words told by the girl.
"Mayuko will die soon"
When her heart filled with emptiness, the death shall invite her soul.
The girl claims she knows the way to save Mayuko and willing to lend her hand, but the way to rescue Mayuko, is to have the girl teach him "the way of sex"

thanhtam09

Trap Cadet
Reaction score
2
Credits
5
nó giới hạn turn đấy, tổng 3 trận trong 8 turn thì phải, lâu quá rồi ko nhớ nửa, vượt số turn thì auto ra ngoài
À v hả bác tks bác ạ 3 trận 8 turn thì hơi bị căng @@ à mà cho hỏi ké bác ơi làm sao để mở khóa cái đám unit demon god đồ gì v ạ, tìm bài viết có bác kia chỉ mà link ảnh die nên chả biết @@
He he tks bác nha qua rồi, có 4 con hình như đánh trong 7 turn thì phải chứ k phải 8.

Last edited:

nnviet

Legendary Fapper
Reaction score
65
Credits
15
À v hả bác tks bác ạ 3 trận 8 turn thì hơi bị căng @@ à mà cho hỏi ké bác ơi làm sao để mở khóa cái đám unit demon god đồ gì v ạ, tìm bài viết có bác kia chỉ mà link ảnh die nên chả biết @@
He he tks bác nha qua rồi, có 4 con hình như đánh trong 7 turn thì phải chứ k phải 8.
vào trong cái vụ cộng điểm cho cái bảng kĩ năng ấy, cho 1 điểm vào mở khóa unit thôi

thanhtam09

Trap Cadet
Reaction score
2
Credits
5
vào trong cái vụ cộng điểm cho cái bảng kĩ năng ấy, cho 1 điểm vào mở khóa unit thôi
À là cái skill đầu lâu, h ms để ý tới nó tks bác kk

Last edited by a moderator:

kaidou

Otaku Wannabe
Reaction score
107
Credits
164
Nhớ là 4 trận dưới 8 turn (1-2-2-2) mới cứu được hornet.

starwarlego

Member
Reaction score
11
Credits
10
daed thread :sheep:

Bữa rảnh down lại rance 7 về chơi hết true route ngớn quá lại xóa, hồi mất save BBA muốn cày lại mà lười vcl vụ random event

kaidou

Otaku Wannabe
Reaction score
107
Credits
164
Daed Series :sheep:

Chờ mãi vẫn chưa thấy MG release Rance 7 chính thức.